Výrobci nožů - G
Gatherwood
Gatherwood Knives je nizozemská firma, která se zabývá obchodem s ručně vyráběnými noži a továrními výrobky mnoha světově známých značek. Gatherwood též prodává různé druhy oceli a materiály na rukojeť kutilům. Podnik vedou Rob a Denise Sprokholtovi. Rob vyrábí ručně nože, Denise je často dokončuje. Rob má celoživotní slabost pro nože. Před několika lety se Rob a Denise setkali s americkým nožířem Stevem Hulettem z West Yellowstonu. Během hovoru se zrodil nápad, že začnou sami vyrábět nože. Znalosti získával Rob v debatách s jinými nožíři a dodavateli oceli a postupně se rychle zlepšoval. Rob a Denise pracují prakticky jen ručně, neužívají téměř žádné stroje. Nůž tedy z oceli nevyfrézují, nýbrž vyříznou a vypilují. Každý nůž vzniká přibližně 40 hodin. Všechny úkony provádějí sami. Rob a Denise nepracují na zakázku. Někdy se ovšem nechají některým z milovníků nožů inspirovat. Rob se domnívá, že nůž musí být vždy použitelný jako nástroj, a že tak musí také vypadat. Firma pracuje pouze s nejlepším materiálem, jako jsou oceli ATS-34, 440, prášková ocel a damašková ocel vyrobená z práškové oceli. Jako materiál na rukojeť užívají nejradši pěkné dřevo, stejné, jaké se používá na hudební nástroje nebo pažby střelných zbraní. Rob se momentálně zabývá výrobou masivnějších nožů, které mají navíc pěkný vzhled a pokud možno ideální tvar čepele a ostří. Mezi jejich nejznámější nože patří:
Bowie
Nůž bowie má celkovou délku 29 cm. Těžká čepel z korozivzdorné oceli je silná 5,5 cm. Čepel je leštěná do lehkého lesku. Záštita je vyrobena z korozivzdorné oceli. Rukojeť je zhotovena z micarty. K noži patří kožená pochva s koňskými žíněmi.
MSC
Nůž je vyroben ze zvláštních materiálů. Čepel je zhotovena z práškové oceli, která je vykována do fantazijního damašku se vzorem rybí kosti. Na hřbetě čepele je speciální ploška k hrubé sečné práci. Nůž má celkovou délku 29 cm. Čepel má maximální šířku 33 mm a tloušťku 4,2 mm. Záštita je vyrobena ze speciálního damašku, z nového stříbra a mědi. Střenky jsou vyrobeny z mamutoviny.
Sneaky
Sneaky je skutečně robustní pracovní nůž. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli o síle 4 mm a velmi lesklá. Celková délka tohoto nože činí 22,3 cm. Kování je z korozivzdorné oceli a je připevněna pomocí nýtů a připájením. Rukojeť je zhotovena z „hadího dřeva“ a je upevněna masivními nýty.
Spirit of the Hawk
Jedná se o velký a krásný nůž. Čepel z korozivzdorné oceli je dlouhá 23,5 cm a silná 4,2 mm. Je vybroušena konvexně a vyleštěna do vysokého lesku. Záštita je vyrobena z alpaky nebo nového stříbra a po obou stranách je zasazen granát. Rukojeť z hadího dřeva je připevněna stříbrnými nýty.
Ultimate Thuja
Nůž Ultimate Thuja má čepel z práškového damašku o síle 5 mm. Damašek má vzor divočina a je zdoben leptem. Hřbet čepele se vysoce leskne. Záštita je z korozivzdorné oceli. Zajímavá rukojeť je zhotovena z drahého kořenové dřeva túje, střenka je upevněna kontrastními stříbrnými nýty. Jedná se o skutečně pozoruhodný nůž.
Georgijev
Alexandr Georgijevič Georgijev se narodil 11. Dubna 1958 v malém městě Lodějnoje Polje poblíž tehdejšího Leningradu. Poté, co jeho otec dostudoval, odstěhoval se Alexander spolu s rodiči do osady Družnaja Gorka. Již ve 14 letech měl Georgijev povolenku k lovu, zbraň a loveckého psa a často se vydával do lesů. V té době se také doslechl o speciálních loveckých nožích. V roce 1975 se začal vzdělávat na Vojenské topografické škole pro vyšší důstojníky v Leningradu. Studium navazovalo na jeho zálibu v lovu a rybaření. V roce 1979 školu dokončil a byl odvelen do Moskvy. Patřil k nadaným důstojníkům, jimž byla přidělena práce při opracovávání dřeva, výrobě rytin a zpracování drahých kamenů na šperky. V roce 1981 tak vyřezal svou první kamej z mušle. Skutečný zvrat v jeho životě znamenala kniha Ruský zlatý stříbrný filigrán z roku 1982. Práce starých ruských mistrů pro něj totiž byly novinkou. Rozhodl se dále rozvíjet v podobném směru a tak následujících 10 let věnoval studiu starých ruských šperku. V roce 1990 vyrobil speciální filigrán a poprvé dostal za podobnou práci zaplaceno. Během dvou let byl doslova zahrnut zakázkami na podobné objekty. V roce 1992 začal vyrábět umělecké nože, v čemž využil zkušenosti z výroby šperků. V uplynulých 10 letech si našel vlastní osobitý styl. Alexandr Georgijev vyrábí neobyčejně krásné věci, nejen technicky dokonalé, ale také umělecky hodnotné. Mezi známé nože patří:
Lad
Tato mimořádně zajímavá lovecká souprava byla vystavena na ruské nožířské výstavě Blade 2003 v Centrálním uměleckém muzeu v Moskvě. Souprava obsahuje velký lovecký nůž, který měří 36,5 cm a má čepel o délce 21,5 cm. Dále je jeho součástí speciální vyvrhovací nůž a příbor na maso, který se skládá z vidličky a nože. Dále k ní patří pohár na vodku, hmoždíř na hořčici, pepřenka a slánka. Čepele nožů jsou vykovány z damašku vykovaného s ocelí. Rukojeti velkých nožů jsou z kořenového dřeva divokého olivovníku. Rukojeti příboru a slánka a pepřenka jsou ze srnčího paroží. Ornamenty na rukojetích a vložené kroužky na všech předmětech jsou zhotoveny ze stříbra.
Legend
Nádherný dekorativní nůž Legend pochází z roku 2000, kdy byl vystaven na nožířské výstavě Blade 2000 v Moskvě. Damašková čepel měří 18 cm, celková délka nože činí 28 cm. Pochva je z filigránu a tepaného stříbra. Na hlavici je osazen velký granát z karelských dolů. Dřevo na rukojeť a pochvu pochází z větve hrušky. Nůž je součástí soukromé ruské sbírky.
Svjatoslav
Ozdobná dýka Svjatoslav byla vyrobena na nožířskou výstavu Blades 2001, která se konala v kremelské zbrojnici v Moskvě. Dýka v pochvě připomíná plachtu. Pochva je zakončena kulatým štítem. Čepel byla vykována složitou cestou. Střední část sendvičové čepele pochází ze starého tanku, damašek byl ke středu kovářsky navařen později. Dýka a pochva jsou bohatě dekorovány skandinávskými a tradičními ruskými filigrány. Rukojeť je zhotovena z kořenového dřeva břízy. Stojan je z dubového dřeva. Dýka se stojanem má celkovou výšku 45 cm. Samotná dýka je dlouhá 39 cm a čepel měří 23 cm. Šíře čepele u záštity činí 6 cm. Nůž se nyní nachází v soukromé sbírce.
Gerber Legendary Blades
V roce 1939 si Joseph Gerber najal místního nožíře, aby mu vyrobil 25 souprav kuchyňských nožů, které chtěl rozdat jako dárky k Vánocům. Nože měly takový úspěch, že musel nechat vyrobit ještě další soupravy. Časem opustil svou práci v reklamě a Portlandu ve státě Oregon založil firmu Gerber Legendary Blades. Zpočátku vyráběl kuchyňské nože, ale v roce 1958 začal jeho syn nabízet nože sportovní. Opět byly úspěšné a Gerber rozšířil výrobu i na lovecké, rybářské a kapesní nože. Unikátní styl a vysoká kvalita nožů jim zajistila dobrou pověst. Gerber Legendary Blades byla první americká firma, která uvedla na trh speciální lehké nože, a to v sériích Gator a Gator Mate. Rukojeť těchto nožů byla vyrobena z nylonu vyztuženého skelným vláknem s vnější vrstvou kratonu. Dalšími důležitými výrobky firmy Gerber jsou vojenské nože a nože k přežití v divočině. V roce 1987 firmu Gerber koupil finský Fiskars. Podnik ovšem dodnes pracuje stejnou metodou. V roce 2002 uvedl Gerber na trh řadu víceúčelových nástrojů (Multi-Tools) a v roce 2003 nový Recoil Plier. Dokladem vysoké kvality je celoživotní záruka poskytovaná na nože Gerber. Firma vyrobila např. tyto nože:
Air Ranger 3.25 Lockback
Série Air Ranger má čepel z korozivzdorné oceli a kostru z leteckého hliníku. Na pravé straně rukojeti je umístěn snímatelný klip. Nůž má pojistku z korozivzdorné oceli. Vyrábí se s hladkým nebo částečně zoubkovaným ostřím. Čepel má délku 8,3 cm. Celková délka otevřeného nože činí 18,9 cm a rukojeť má délku 10,5 cm. Nůž váží 74 g.
Chameleon
Osou čepele nože Chameleon je dutý válec, do kterého se vejde ukazováček pravé nebo levé ruky. Nůž se dodává ve třech velikostech. Největší nůž má celkovou délku 22 cm, jeho čepel měří 9,1 cm a rukojeť je dlouhá 13 cm. Prostřední nůž má celkovou délku 18,1 cm, délka čepele činí 7 cm a rukojeť měří 10,8 cm. Nejmenší model je dlouhá 14 cm. Čepel měří 5,1 cm a rukojeť 9 cm. Hmotnosti nožů dosahují 105, 96 a 79 g.
E-Z Out
Série E-Z Out je jednou z nejvíce prodávaných sérii v Severní Americe. Tajemství úspěchu spočívá v příznivé kombinaci velikosti, tvaru a snadného užívání. Rukojeť tohoto nože je zhotovena z nezničitelného nylonu se skelným vláknem. Nůž má snímatelný klip na pravé straně rukojeti. Celková délka nože činí 20,3 cm a čepel z korozivzdorné oceli měří 8,9 cm. Rukojeť je dlouhá 11,7 cm. Nůž se vyrábí s hladkým nebo části zoubkovaným ostřím.
GamePro
Jedná se o ostrý lovecký nůž, který se pohodlně drží v ruce. Zvláštním způsobem tvarovaná stahovací čepel je ručně vbroušena z korozivzdorné oceli. Na pravé straně rukojeti je umístěn klip z korozivzdorné oceli. Celková délka nože činí 17,8 cm, čepel je dlouhá 7,6 cm. Rukojeť měří 10,4 cm a hmotnost nože dosahuje 136 g.
Gator Droppoint
Lovecký nůž Gator má čepel z korozivzdorné oceli a patentovanou odlehčenou rukojeť. Jeho kostra je zhotovena ze skelného vlákna vyztuženého polypropylenem a vnější plášť je z gumy santoprene. Široká čepel je dlouhá 10,2 cm a rukojeť je dlouhá 12,7 cm. Celková délka nože činí 22,9 cm a nůž má hmotnost 181 g.
Harsey Air Ranger
Tento nůž má boční pojistku a čepel z korozivzdorné oceli. Rukojeť je dlouhá 10,5 cm a je vyrobena z hliníkové slitiny. Čepel se dodává s hladkým nebo částečně zoubkovaným ostřím. Hřbet čepele je poblíž palcového tlačítka, aby bylo možné čepel lépe ovládat. Nůž Air Ranger II má dvojité jištění čepele. Celková délka nože činí 18,9 cm. Čepel je dlouhá 8,3 cm a nůž má hmotnost 74 g.
Harsey Hunter
Tento lovecký nůž má čepel z korozivzdorné oceli, která je dlouhá 13,3 cm a rukojeť z kratonu, aby se dobře držel. Nůž se dodává s klasickou koženou pochvou nebo s taktickou pochvou z termoplastu. Celková délka nože činí 26,7 cm a nůž má hmotnost 319 g.
Multi-Tool Recoil Auto-Plier MP500
Recoil Auto-Plier má na každé polovině rukojeti pružinu. Tento víceúčelový nástroj obsahuje také malé nůžky, kopinatou čepel, šroubovák, křížový šroubovák, otvírák na láhve, otvírák na konzervy, trhač drátu a střihač drátu. Všechny komponenty jsou zajištěny pomocí systému SAFT-Plus, takže se nemohou samy začít skládat. Celková délka nástroje MP500 dosahuje 14,1 cm, délka rukojeti činí 12,7 cm. Multi-Tool váží 244 g.
Multi-Tool Multiplier MP700 Urban Legend
Multi-Tool Multiplier MP700 Urban Legend obsahuje kompaktní kombinované kleště s vyměnitelnými tvrzenými wolframovými díly. Všechny pomocné díly se po vyklopení automaticky zablokují. Nástroj MP700 obsahuje kopinatou čepel o délce 6 cm, šestimilimetrový šroubováček, čtyřmilimetrový malý šroubováček s otvírákem na láhve, dvoumilimetrový minišroubováček, nůžtičky Fiskars, křížový šroubovák a pinzetu. Celková délka nástroje dosahuje 13,3 cm, rukojeť je dlouhá 9,5 cm, hmotnost činí 200 g. Dodává se v pouzdře z cordury.
Multiplier MP800 Legend
Multi-Tool Multiplier MP800 Legend je skutečně profesionální nářadí. Univerzální kombinované kleště provází řada dalších nástrojů. Kombinační kleště mají ve středu vyměnitelný ocelový trojúhelník ke štípání oceli. MP800 obsahuje kopinatou čepel o délce 6 cms částečným zoubkováním, křížový šroubovák, pilku na kovy, nůžtičky Fiskars, šestimilimetrový šroubovák, čtyřmilimetrový malý šroubováček, dvoumilimetrový minišroubováček a velký pilník. Celková délka nástroje činí 15,2 cm, rukojeť z hliníkové slitiny je dlouhá 10,8 cm a hmotnost nástroje dosahuje 275 g.
Pocketliner
Zavírací nůž Pocketliner patří do rodiny AR a má hladkou rukojeť z hliníkové slitiny s vloženými kousky z kratonu. Čepel má černou ochrannou vrstvu z teflonu nebo je pískovaná. Nůž se dodává s hladkým nebo částečně zoubkovaným ostřím. Celková délka nože dosahuje 21 cm, rukojeť je dlouhá 12 cm. Čepel z korozivzdorné oceli má délku 8,9 cm. Nůž má hmotnost 122 g a má boční pojistku.
Vector
Vector je zavírací nůž s částečně otevřenou kostrou z černé anodizované slitiny hliníku. S tak lehkou rukojetí váží nůž pouhých 71 g. Čepel z korozivzdorné oceli má délku 7,6 cm a je matována pískováním. Celková délka nože dosahuje 17,1 cm a rukojeť měří 9,5 cm. Na pravé straně rukojeti je snímatelný klip.
X-Frame
Jedná se o ideální nůž do terénu, neboť jej lze jednoduše čistit. Čepel je dlouhá 7,6 cm a je zhotovena z korozivzdorné oceli, dodává se jak s hladkým, tak se zoubkovaným ostřím. Nůž se zajišťuje pomocí boční pojistky. Celková délka tohoto nože činí 17,1 cm a rukojeť měří 9,5 cm. Nůž váží pouhých 59,5 g.
Gilbert
Chantal Gilbert je v první řadě šperkářka. V této oblasti si také od roku 1980 vbudovala značné renomé. Výrobu šperků považuje za vášnivou formu sebevyjadřování. Kolem roku 1989 se v jejím díle stále více prosazovala dekorativnost jako formální znak a v roce 1991 se začala zajímat o čistě užitkové předměty – nože. Tento nový směr ve vývoji pro ni znamenal mezinárodní úspěch. Její nože jsou vlastně pohádky, ale zároveň splňují původní účel, jsou ostré, nadčasové, ergonomické a zároveň funkční, přístupné a pochopitelné. Její dílo si zachovává původní užitnou funkci. Část práce Chantal Gilbert je motivována touhou pohlížet na nůž jinak. Např. její sbírka kreatur má podobu vymyšleného hmyzu. Unikátní směřování nože se zhmotňuje v pozoruhodných uměleckých dílech, která jsou víc než pouhé předměty s jasnou funkcí. Pro její jedinečné nože jsou typická plynulá zaoblení, návrh, ilustrace na rukojeti a celkový dojem lehkosti. K oceli čepele připevňuje zlato, stříbro, zkameněliny, drahé kameny a dřevo a užívá přitom šperkařské a nožířské postupy práce. Její nože jsou stále více ceněny v Severní Americe a v Evropě. Gilbert je navíc jednou z mála nožířek na světě. Za své práce získala již mnoho cen. Mezi její nejvýznamnější nože patří:
Couvée Hivernal
Tato kreace byla vyrobena v roce 2000 a je podivuhodně ztvárněná. Připomíná jakýsi hmyz nebo fantastické zvíře. Nůž má délku 23 cm. Čepel je zhotovena z damašku a má tvar lancety se zoubkovaným hřbetem čepele. Rukojeť je vyrobena z mamutoviny se stříbrem, s rodonitem a malou perlou. Stojan je ze stříbrného drátu. Gilbert vyrobila podobný nůž pod názvem Bihoreau, který byl ovšem z 18karátového zlata a ze stříbra.
En Rond De Chien
Nože En Rond de Chien představují dva kolem sebe se točící psy. Nože jsou prakticky identické a mají délku 30 cm. Čepel obou nožů je zhotovena z damašku. Rukojeť je ze stříbra a z bronzu s vloženými díly ebenového dřeva. Gilbert toto dílo vytvořila v roce 2001.
La Grosse Balerine
La Grosse Balerine připomíná nějaký hmyz. Dokonce by se toto dílo dalo přirovnat ke komárovi nasátému krví. Objekt má výšku 15 cm. Čepel je zhotovena z damašku a rukojeť je ze stříbra. Tento nůž vyrobila Chantal v roce 2000.
Les Ame Soueurs
Jedná se o dva nože, které tvoří celek. Každý nůž má délku 30 cm a čepele jsou vyrobeny z damašku. Rukojeť je ze stříbra se zadní částí z bronzu. Přední nůž je zcela stříbrný.
L’Oie Blanche
L’Oie Blanche byla vyrobena v roce 2001. Nůž má délku 37 cm. Čepel je vyrobena z damašku a rukojeť je ze stříbra. Tak podstavec je ze stříbra.
Strates
souprava se skládá ze tří nožů s různými čepelemi z damašku. Velice zajímavý je spodní nůž. Čepel tohoto nože působí dojmem, že je vyrobena z kamene. Rukojeti nožů jsou z mamutoviny v kombinaci se stříbrem, 18karátovým zlatem a vltavínem. Celková délka nožů činí 24 cm. Souprava byla vyrobena v roce 2002.
Gobec
Stefan Gobec se narodil v roce 1962 v Pöchlarnu v Rakousku. Dostalo se mu technického vzdělání ve zbrojařské škole ve Ferlachu. Od roku se 1984 kromě výroby střelných zbraní zabývá také výrobou nožů. V roce 1994 byl jedním ze zřizovatelů rakouského nožířského společenství. Podílel se také na organizaci první rakouské výstavy nožů ve Vídni v roce 1996. Na tuto výstavu vyrobil pamětní dýku u příležitosti tisícího výročí vzniku Rakouska. Gobec pracuje převážně na zakázku. Kromě toho Gobec vyučuje výrobu svářkového damašku, dále má velkoobchod s materiály a nástroji k výrobě nožů a vyrábí damaškové hlavně. Mezi známé nože tohoto nožíře patří:
Africa
Lovecký nůž Africa od Stefana Gobeca je otevřený celistvý nůž, jehož čepel a kování jsou vyrobeny z jednoho kusu oceli. Nůž je vyroben z korozivzdorné oceli. Obě střenky jsou ze světlé mamutoviny. Na záštitě je vyryt nádherný jaguár, odpočívající na větvi. Lovecký nůž Africa má celkovou délku 21,5 cm. Délka čepele činí 10 cm a rukojeť má délku 11,5. K noži patří pěkná kožená pochva.
Amboinda
Velký lovecký nůž Amboinda vypadá jako celiství, ale není. Velká a široká čepel s pěkným dlouhým výbrusem do V je vyrobena z korozivzdorné práškové oceli. Kování je z leštěné niklové oceli. Rukojeť o délce 11,5 cm je tvořena střenkami z amboiny. Celková délka nože dosahuje 22,5 cm. Čepel je dlouhá 11 cm. Nůž je možné uložit do vkusné světle hnědé kožené pochvy.
Big Hunter
Big Hunter má celkovou délku 23 cm, takže není moc velký, ale vzhledem k velké čepeli i niklové záštitě vypadá velice mohutně. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli. Délka čepele je 10,5 cm. Rukojeť o délce 12,5 cm je zhotovena z materiálu stag, neboli jeleního parohu s nádhernou drsnou strukturou.
Leopard
Zavírací nůž Leopard má ocelovou kostru, ozdobenou na vnější straně rytinou nebo lépe řečeno plastikou, jež představuje poněkud svlečenou dámu, kterou „hlídá“ skrvnitý panter. Čepel je výjimečná speciálním dlouhým výbrusem ve tvaru písmene V a úpravou leptáním. Plášť je z korozivzdorné oceli. Celková délka nože Leopard činí 17,5 cm. Čepel je dlouhá 7,5 cm a rukojeť měří 10,7 cm. Nůž má boční pojistku.
Orex
Orex je také zavírací nůž s boční pojistkou. Čepel nože Orex je zhotovena z práškového damašku. Celková délka Orexu činí 17,8 cm. Čepel měří 10 cm a rukojeť má délku 11,5 cm. Nůž má střenky z rohu orexe. Jiné provedení zavíracího nože Orex má záštitu z damašku. Rukojeť je vyrobena z rohu orexe a je uchycena zapuštěnými šrouby.
Golovin
Andrej Vladimirovič Golovin se narodil a vyrostl v Tule. Po ukončení středoškolského vzdělání začal pracovat ve zbrojařské továrně TS v Tule. Pracoval také na místech, kde docházelo k tavení materiálu. Tam se naučil, jak se ocel lije, kalí a dále zpracovává. A odtud již nebylo daleko k výrobě prvního nože, jeho tvrzení, broušení a sestavení. V továrně jej zaujala neobyčejně vysoká kvalita rytecké práce, a tak se rozhodl, že se naučí i rytectví. Pak pracoval ve známé továrně Revival v Tule, kde během čtyř let dosáhl profesionální rytecké úrovně. Chtěl se ovšem ještě dále zlepšovat a proto se stal zaměstnancem továrny na zbraně Russian Chambers v Moskvě, kde pracuje dodnes. Často spolupracuje se členy Ruského nožířského společenství. Znovu objevuje staré složité pracovní postupy, jako je zpracovávání lístkového zlata a vykládání rytin zlatem. Tento nožíř vyrobil např. tyto nože:
East Patterns
Lovecký nůž East Patterns je odvozen ze starých tradičních nožů z jihovýchodního Ruska a z Turecka. Čepel tohoto nože je zhotovena z damašku. Rukojeť je vyrobena z mroží kosti a je osazena na kov pomocí nýtů, které jsou na povrchu ozdobeny perletí. Celková délka tohoto nože činí 27 cm a délka čepele dosahuje 16 cm. Čepel měří v nejširším místě 35 mm.
Lovecká dýka Maral
Tuto nádhernou loveckou dýku vyrobil Andrej Golovin v roce 2003. Na výrobu nože a k němu patřící pochvy byla použita korozivzdorná ocel, mosaz a zlato. Ocelová pochva je ozdobena rytinou a vykládaná zlatem a mosazí. Stejná práce je provedena na záštitě a hlavici dýky. Rukojeť je vyrobena z mamutoviny. Dýka má celkovou délku 43,5 cm, čepel měří 28 cm. Dýka v pochvě je dlouhá 45,3 cm. Čepel má maximální šíři 40 mm.
Patterns
Unikátní lovecký nůž Patterns vyrobil Alexander Golovin v roce 2003 v rámci studia. Čepel je z mozaikového damašku. Pěkně tvarovanou rukojeť a stojan v podobě plastiky vytvořil Golovin z ebenového dřeva. Nůž má celkovou délku 26,5 cm a délka čepele činí 14,5 cm. Čepel má maximální šíři 36 mm.
Grňo
Miloš Grňo se narodil 9. listopadu 1959 v Topolčanech. Po ukončení školní docházky v Bánovicích nad Bebravou pracoval v různých ocelářských podnicích v Bratislavě a tam také získal zkušenosti se zpracováním kovů. Ve volném čase vyráběl nože pro přátele a známé. Vybudoval si dobrou pověst a práce přibývalo, proto se v roce 2001 rozhodl, že se bude výrobou nožů živit. Vyrábí lovecké a kapesní nože. Grňo se od počátku své nožířské kariéry účastní nožířských výstav, mimo jiné také v Bratislavě, kde získal v roce 2003 první cenu v kategorii kapesní nůž. Vystavuje v Brně, Hodoníne, na Inchebě v Bratislavě a v Antolu. Tam také v roce 2002 získal první cenu za lovecký nůž a v roce 2003 celkovou první cenu. Mezi jeho nejznámější nože patří:
Knife No. 1
Knife No. 1 je pevný lovecký nůž. Jeho čepel je vyrobena z damašku. Čepel má dlouhý plochý výbrus. Rukojeť je zhotovena z rohu antilopy vrané. Celková délka nože činí 23 cm. Kování je z niklové oceli.
Knife No. 3
Ento zavírací nůž má boční pojistku. Čepel, kostra a západka jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli. Střenky jsou zhotoveny z uhlíkového skelného vlákna a jsou osazeny pomocí nýtů. Celková délka nože činí 20 cm.
Knife No. 4
Lovecký nůž Knife No. 4 se velice podobá modelu Knife No. 1. Zajímavostí tohoto nože je, že má v čepeli obsaženou pilku na kosti. Rukojeť je z rohu antilopy vrané. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli. Záštita je z niklové oceli a je ozdobena rytinami rostlinných motivů. Nůž má celkovou délku 24,5 cm.
Knife No. 5
Taktický nůž No. 5 je otevřený celistvý nůž, jehož čepel, kování a stopka jsou vyrobeny z jednoho kusu oceli. Rukojeť je vyrobena z ebenového dřeva. Nůž má celkovou délku 28,5 cm.
Knife No. 6
Tento lovecký nůž je vyroben ze speciálního damašku. Rukojeť je vyrobená z rohu impaly. Záštita a hlavice jsou z železného dřeva. Nůž má celkovou délku 22 cm.
Knife No. 7
Nůž s označením No. 7 je pěkný zavírací nůž. Čepel a záštita jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli. Rukojeť je zhotovena z ebenu s vloženým kouskem bílé slonoviny. Nůž je v otevřené poloze dlouhý 20 cm.
Knize No. 8
Lovecký nůž Knize No. 8 je otevřený celistvý nůž. Čepel, záštita a hlavice jsou z jednoho kusu oceli. Miloš Grňo vyrobil tento nůž z korozivzdorné uhlíkové oceli. Do rukojeti jsou vložené díly kořenového dřeva švestky. Nůž má celkovou délku 26 cm.
Grohmann
Grohmann Knives Limited je rodinný podnik, který má dobrou pověst. Počátky závodu sahají až do doby dlouho pře druhou světovou válkou. Po válce se výrazně zhoršila politická situace, a tak se vedoucí výroby Rudolph Grohmann nechal přesvědčit, a prodal firmu zástupci kanadské firmy z Québecu. Během roku se tak Grohmann přestěhoval s celou rodinou do provincie Nova Scotia. Továrna však bohužel do roka svou činnost ukončila. Protože pan Grohmann chtěl ale ve výrobě nožů pokračovat, zřídil si vlastní nožířskou dílnu a začal vyrábět zavírací nože podle vlastních návrhů a ozdobené rytinami. Společně s Deanem H. Russellem navrhli typický kanadský nůž. Po důkladném testování vznikl D. H. Russel Belt Knife #1. Tento nůž získal spoustu cen a dostalo se mu celosvětové proslulosti. Firma Grohmann Knive Ltd. byla rodinou založena v roce 1961 a od roku 1969 ji řídila jedna z Grohmannových dcer. Později podnik převzali jejich synové. Za léta výroby dodala firma Grohmann další nože, které vyhrály různé ceny. V nedávné době uvedl Grohmann na trh pět sérií kuchyňských nožů. Zároveň vyrábí na zakázku strojově vyráběné nože. Nože se u nich vyrábějí postupem zahrnujícím více než 53 kroků. Nože od firmy Grohmann se vyrábějí převážně z evropské uhlíkové oceli kalené na 56-58 HRC. Nejčastěji se zde používá korozivzdorná ocel 4110 a také AUS-6. Většinu nožů lze zakoupit též v provedení z uhlíkové oceli C70. Rukojeti se dodávají v pěti variantách. První je extra tvrdé vodovzdorné dřevo. Druhým materiálem na rukojeti je klasické růžové dřevo. Třetím materiálem je roh indického buvola. Čtvrtý materiál je jelení paroží, buď s velmi hrubou strukturou nebo naopak velice jemné. Poslední možnost je micarta. Mezi jejich známé nože patří:
#1 Original Desing
Tento otevřený nůž měří zhruba 21,6 cm. Čepel je dlouhá 10,1 cm, široká 2,5 cm a silná 3 mm. Čepel se dodává zhotovená z korozivzdorné oceli s vysokým obsahem uhlíku nebo z normální uhlíkové oceli. Rukojeti se vyrábějí z pěti různých materiálů, z růžového dřeva, jeleního paroží, rohu indického buvola, micarty a materiálu xtra. K noži patří kožená pochva. Tento nůž vyhrál již v roce 1958 cenu Design Award.
#2 Trout And Bird
Nůž Trout and Bird je menší verzí nože Original Design. Celková délka nože činí 20,3 cm, takže je nůž velice vhodný k čištění malých úlovků. Čepel má stejný tvar a materiál jako původní návrh. Liší se však rozměry, čepel je dlouhá 9,8 cm, široká 1,9 cm a silná 2,7 mm. Rukojeti se vyrábějí z růžového dřeva, jeleního paroží, rohoviny z vodního buvola, micarty a materiálu xtra. Nůž se dodává s koženou pochvou.
#3 Boat/Canadian Army/Yachtsman
Tento pevný nůž je velice všestranný. Lze jej dodávat se třemi druhy pochvy. První typ má otevřenou pochvu k použití na člunu a ve vodě, při kempování, lovu či rybaření. Druhý typ pochvy má zvláštní přihrádku na svazku k rozvazování lodních provazů. Třetí typ pochvy byl vyvinut pro potřeb kanadské armády, která jej od roku 1964 používá jako služební nůž. Nůž má délku asi 21 cm. Čepel měří 10,1 cm, je široká 2,4 cm a silná 3 mm.
#4 Survival Knife
Tento otevřený nůž je populární u lovců velké zvěře. Robustní nůž dobře poslouží lidem s velkýma rukama. Celková délka nože dosahuje 26,2 cm. Čepel má délku 14 cm a šířku 3,5 cm, síla oceli činí 4 mm. Čepel se dodává buď z oceli s vysokým obsahem uhlíku, nebo z normální uhlíkové oceli. Rukojeť má kónický tvar a dodává se v pěti provedeních.
#100 Large Skinner
Také Large Skinner je velký otevřený nůž. Nůž má celkovou délku 24,1 cm. Čepel z oceli s vysokým obsahem uhlíku nebo z normální uhlíkové oceli je dlouhá 12,7 cm, široká 3,2 cm a silná 3 mm. Rukojeť se dodává v pěti variantách. K noži patří kožená pochva.
#101 Standard Skinner
Standard Skinner je malý stahovací nůž, jehož délka činí 20,3 cm. Čepel má vzhůru zakřivený tvar, což nůž uzpůsobuje k čistění a stahování úlovků. Je dlouhá 10,1 cm, široká 2,2 cm a silná 3 mm. Čepel se dodává ve stejných variantách oceli jako předchozí nože. K noži patří kožená pochva.
No. 103 Short Blade Skinner
Tento stahovací nůž byl speciálně vymyšlen pro zákazníky, kteří rádi pracují s krátkou zakřivenou čepelí a zároveň s velkou rukojetí, která se dobře drží. Celková délka nože činí 21 cm. Čepel je dlouhá 8,9 cm, široká 3,8 cm a silná 3 mm. K noži patří též kožená pochva.
#104 Mini Skinner
Tento malý stahovací nůž má délku pouhých 16,5 cm. Čepel je dlouhá 6,4 cm, široká 2,5 cm a silná 3 mm. Vyrábí se pouze z korozivzdorné oceli s vokým obsahem uhlíku. Rukojeť lze dodat v pěti variantách. Nůž lze dodat s dvěma pochvami. Nůž se vyrábí standardně s typem čepele Flat Grind.
#105 Deepwoods Hunter
Nůž Deepwoods Hunter byl vyvinut jako lovecký nůž ke všem úkonům při lovu. Celková délka tohoto pevného nože činí 19,7 cm. Vzhůru zahnutá čepel je vybroušená na plocho a je dlouhá 6,7 cm, široká 2,5 cm a silná 4 mm. Nůž má mozasnou záštitu a hlavici. Tento nůž lze koupit pouze s čepelí z korozivzdorné oceli s vysokým obsahem uhlíku a s rukojetí z růžového dřeva. K noži patří pěkná červená kožená pochva.
#108 Deer and Moose
Tento 25,8 cm dlouhý nůž je novinkou v Grohmannově kolekci a je určen pro lovce velkých kusů. Pozoruhodná čepel měří 14 cm na délku, 3,5 cm an šířku a je téměř 5 mm silná. Deer and Moose se dodává pouze s čepelí z oceli s vysokým obsahem uhlíku a s rukojetí z růžového dřeva. K noži patří pěkná kožená pochva.
#300 D. H. Russell Lockblade
Návrh tohoto zavíracího nože je založen na otevřeném noži Original Design. Má stejnou štíhlou rukojeť a eliptickou čepel. Nůž lze využít při lovu, rybaření nebo kempování. délka otevřeného nože činí 22,2 cm a zavřeného 12,7 cm. Čepel z korozivzdorné oceli s vysokým obsahem uhlíku je dlouhá 9,5 cm. Nůž má kování z nového stříbra.
Guščin
Oleg Jevgenjevič Guščin se narodil v Tule v roce 1971. Studoval na umělecké škole a snil o tom, že se stane restaurátorem. V roce 1986 se seznámil s Valerijem Koptěvem, který si právě zřídil kovárnu. Guščin do té doby považoval kovářství za zastaralé. Proto jej velice překvapilo, když zblízka uviděl kovadlinu a několik kovářů, přetvářejících hrubou ocel na skutečná umělecká díla. Tato zkušenost změnila jeho život. Valerij Koptěv jej zasvětil do tajemství tvorby damaškové oceli a Guščin se též naučil vyrábět šperky. V roce 1988 se zapsal na akademii Orol do kursu Umělecká tvorba z kovu. Ve volném čase se vzdělával v umění zbrojířství. Po absolvování vojenské služby se vrátil do Koptěvovy dílny a postupně se specializoval na zpracování, navrhování a dopracovávání nožů. Uplynulých 10 let strávil ve vlastní dílně, kde se naučil mnoho postupů. Pracuje s všemožnými materiály, se dřevem, kostí a různými šperkařskými materiály. Stále se snaží zlepšovat své umělecké schopnosti a zjemnit pracovní postupy. Zabývá se sice studiem nejlepších ruských, německých a rakouských mistrů, ale zároveň si uchovává vlastní styl. Mezi jeho nejznámější nože patří:
Amazone
Toto dílo Guščin vytvořil v roce 2002. Rukojeť z mamutoviny byla opracována a pojata jako sochařské dílo. Nahá ženská postava představuje amazonku, která právě vyjímá z toulce na zádech šíp. V záštitě jsou zabudovány rubíny a imitace diamantů. Celková délka této dýky činí 27 cm. Čepel je dlouhá 15 cm a plastik na rukojeti má délku 12 cm. dýka se nyní nachází v soukromé sbírce.
Oriental Cherry
Tento nůž byl vyroben v roce 2003. Čepel je zhotovena z materiálu bulat. Nůž Oriental Cherry má tvar vycházející ze starého japonského stylu výroby zbraní. Čepel, přední kování a hlavice jsou ozdobeny rytinami a vykládány mosazí, zlatem, stříbrem a jaspisem. Rukojeť je vyrobena z tropického dřeva cocobolo. Čepel je dlouhá 13,2 cm a v nejširším místě měří 34 mm.
Pink Pearls
Pink Pearls neboli „vodní víly“ pocházejí z roku 2003. Čepel má tvar ocasu mořské panny. Jedná se o vysoce dekorativní nůž, který nebyl navržen jako funkční předmět. Celková délka nože činí 36,5 cm. Čepel je dlouhá 21,3 cm. Maximální šíře čepele dosahuje 35 mm.
Gutmann
Americká firma Gutmann Cutlery sídlí v Bellinghamu ve státě Washington a od roku 1947 vyrábí nože značky Junglee. Podnik vyrábí ovšem také nože a jiné výrobky pro další firmy, např. pro německé výrobce zbraní Salther a Smith & Wesson. Kromě toho je Gutmann rovněž velkoobchodem s různým zbožím pro venkovní aktivity pro Severní Ameriku. Nože Junglee vyrábí převážně z korozivzdorné oceli ATS-34. Tato ocel se skládá ze speciálních složek, jako je uhlík, mangan, křemík, chrom a molybden. Ocel se pomocí složité zmrazovací metod kalí na 59 HRC, ale zůstává pružná. Gutmann využívá též ocel AUS-8. Několik velkých typů nožů vyrábí firma také z korozivzdorné oceli 440C. Firma vyrábí např. tyto nože:
Junglee Extreme Forces
Nový nůž Junglee Extreme Forces byl navržen do extrémních podmínek při vojenských misích. Čepel nože je vyrobena z korozivzdorné oceli. Rukojeť má ergonomický tvar a je z nárazuvzdorného plastu. Stahovací čepel má na vysokém hřbetě typické nepravé ostří. Celková délka nože činí 22,2 cm, čepel je dlouhá 10 cm a nůž má hmotnost 133 g. Nože Extreme Forces mají boční pojistku.
Junglee Hattori Fighter
Hattori je mimořádně vyvážený nůž, který je navzdory luxusnímu vzhledu vhodný k přežití v divočině. Na hřbetu nože se nahází tzv. druhé ostří. Nože Hattori Fighter a Hattori Baby mají rukojeť z leštěného tvrdého dřeva, kombinovaného s kratonem a záštitou z nového stříbra. Nůž se dodává v kožené pochvě. Hattori Fighter má celkovou délku 33,7 cm, délka čepele činí 19,7 cm a hmotnost nože dosahuje 332 g. Nůž Baby Hattori je dlouhý celkem 27,9 cm a čepel má délku 15,4 cm. Hmotnost činí 261 g.
Junglee JF2
Zavírací nůž Junglee JF2 ze série Armed Forces má boční pojistku. Čepel je vyrobena ze speciální korozivzdorné oceli a je navíc vybavena teflonovou ochrannou vrstvou proti korozi a odleskům světla. Čepel měří 10 cm a má hladké nebo částečně zoubkované ostří. Celková délka činí 22,5 cm a nůž váží 133 g.
Série Junglee Marshall
Tato série byla vyvinuta jako policejní nože a je určena ke každodennímu užívání při obchůzkách. Čepel vydrží dlouho ostrá. Ergonomická rukojeť je zhotovena z korozivzdorné oceli nebo z lehkého plastu zytel. Marshall má boční pojistku a vyrábí se s hladkým ostřím nebo s ostřím zcela či částečně zoubkovaným. Celková délka nože Marshall činí 20,2 cm. Rukojeť má délku 12,4 cm a čepel je dlouhá 7,8 cm. Provedení s rukojetí z korozivzdorné oceli má hmotnost 139 g, verze se zytelem váží pouhých 79 g.
Série Junglee Marshall Junior
Nůž Marshall Junior je menší provedení nože Marshall. Vyrábí se s rukojetí z korozivzdorné oceli nebo ze zytelu. Čepel z oceli má délku 6,7 cm a rukojeť měří 8,9 cm. Nůž v provedení z korozivzdorné oceli váží 88 g, z materiálu zytel pak 48 g.
Junglee Shenzi
Zavírací nůž Junglee Shenzi má pěknou čepel vyrobenou z korozivzdorné oceli o délce 8,6 cm a síle 2,78 mm. Délka plastové rukojeti činí 11,4 cm a celková délka otevřeného nože dosahuje 20 cm. Nůž má hmotnost 90 g.
Junglee Special Forces
Nový nůž Jungle Special Forces je masivní bojový nůž. Dobře vyvážený nůž se dodává v těžké pochvě ze splétaného nylonu. Čepel je vyrobena z oceli a je potažena černou teflonovou vrstvou proti korozi a odrazům světla. Ostří je částečně zoubkované. Celková délka nože činí 23,8 cm, čepel měří 12,1 cm a nůž má hmotnost 147 g.
Junglee Tri Force
Nejpozoruhodnějším detailem tohoto nového nože je palcový otvor na čepeli. Druhým zajímavým detailem je hrot tanto. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli a je pokryta černou ochrannou vrstvou z teflonu. Rukojeť je z nárazuvzdorného plastu. Nůž má celkovou délku 22,2 cm, délka čepel dosahuje 7,8 cm a hmotnost činí 133 g. Nůž je vybaven boční pojistkou.
Junglee Venom
Nůž Venom je součástí série Junglee Armed Forces. Nůž se dodává s čepelí o délce 10 cm s hladkým nebo částečně zoubkovaným ostřím. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli s černou ochrannou teflonovou vrstvou. Celková délka nože dosahuje 22,5 cm a jeho hmotnost činí 133 g.
Junglee Z Knife
Tento pozoruhodný nůž se vyrábí v japonském Seki. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli. Rukojeť je z lehkého materiálu zytel. Série Z Knife je ozdobena velkým množstvím ilustrací vytvořených technikou scrimshaw. Celková délka nože činí 13,3 cm, čepel měří 5,7 cm, rukojeť je dlouhá 7,6 cm. Nůž má hmotnost 93 g.