Broušení nožů ocílkou - jak na to
Ocilky, použití, druhy a správný výběr. Pro správnou údržbu vašich nožů a prodloužení jejich ostrosti je jistě základním nástrojem ocílka. Až si budete vybírat novou ocílku, pamatujte, že by vždy měla být delší než nejdelší nůž, který máte ve své domácí nebo pracovní výbavě, jinak je práce s ní velmi pracná a mnohdy i trošku nebezpečná.
Ocílka slouží k oživení ostří nože a uhlazení ostří po krájení nebo použití brousku. Jednoduše přidržíte ostří v úhlu cca 20 stupňů k ocílce a stáhnete dolů přes celou délku ostří nejdřív na jedné a poté i na druhé straně ocílky, ta musí být delší než broušený nůž, hlavně z důvodu větší bezpečnosti a snížení rizika při manipulaci s nožem. Ocílka slouží k tzv. obtažení nože, díky němuž se na ostří srovnají mikroskopické nerovnosti a nůž bude dokonale ostrý a připravený pro kvalitní řez. Po každém použití nože, zejména při krájení masa nebo kontaktu s tvrdým povrchem (např. kostí) dojde k vytvoření těchto nerovností. Pomocí ocílky vše snadno srovnáte a rozdíl v kvalitě řezu skutečně pocítíte ihned.
Jaká je tedy správná technika použití?
Profesionálové doporučují ocilku uchopit za rukojeť do levé ruky (pokud jste pravák) a v druhé ruce držte nůž. Na horní část ocílky nasaďte nůž u kořene (co nejblíže rukojeti) a mírným tlakem veďte nůž proti ostří až ke konci ocílky tak, abyste skončili u špičky nože. Totéž proveďte na druhé straně ostří. Nůž takto obtáhněte přibližně 10 až 20krát. Hlavně zbytečně netlačte na ostří, vůbec to není potřeba. Stačí plynulé „pohlazení“. Jakmile srovnáte ostří, uvidíte, že se vám bude krájet mnohem lépe. Po dalším používání tento proces vždy opakujte když pocíte, že nůž obtížněji krájí a špatně odděluje strukturu krájeného materiálu.
Podle tvaru lze ocílky rozdělit na kulaté a oválné. Kulaté ocílky jsou naprostou klasikou, používaly se odnepaměti a proto je mají v oblibě především starší zkušení kuchaři. Oválné typy ocílek jsou ale v současné době stále oblíbenější, jelikož se ostří nože dotýká větší plochou a je tak srovnané rychleji.
Co do materiálu najdete na trhu především ocílky ocelové, existují ale i dražší typy – keramické, diamantové nebo safírové, které kromě srovnání ostří také dokonale vyleští povrch ostří. Pokud kupujete svou první ocílku, měla by vás především zajímat její tvrdost a hrubost. Materiál ocílky musí být vždy tvrdší než materiál nože, jinak se nenabrousí. Čím dražší nůž budete používat, tím kvalitnější ocílku budete potřebovat. Nejrozumnější je kupovat ocílku ze stejné modelové řady nože, budete tak mít jistotu, že bude opravdu tvrdší než nůž.
Důležitá je opravdu bezpečnost, tedy brousit ostřím od sebe, nespěchat a netlačit na nůž, a pravidelně obtahovat. Tím si pomůžete k dlouhodobému udržení ostří, po čase bude i tak potřeba každý nůž přebrousit. Ocílka je vhodná k udržování dlouhodobého ostří, protože tupý nůž v kuchyni mnohdy znamená zranění.